FAQ - Otázky a odpovědi

FAQ - Otázky a odpovědi

Otázka 8.3.2015

Chci se u vás doptat na stanovisko a informaci k tématu vyloučení prvků a zúžení systémů managementu certifikovaných firem v podmínkách standardu 9001:2015. 

Petr Houdek


Odpověď: Nelze tradičně vylučovat vývoj… ale pokud firma prvky v části 8 Provoz (resp. 7.1.5 Zdroje pro monitorování a měření) nepoužije, bude dobré hovořit o neaplikovatelnosti, nahrazující "vyloučení".

Příklad: Požadavek na vývoj organizace neaplikuje, neboť je zaměřena pouze na výrobní procesy a návrh a výrobní dokumentaci přebírá od zákazníka (tj. využívá přístup "built to print").

Norma ISO 9001:2015  již konkrétně nezmiňuje "vyloučení", pokud máte důvod požadavek neaplikovat, uveďte jej v části 4.3. Rozsah systému managementu kvality. Bude na externím auditorovi, aby posoudil "neaplikovatelnost požadavku" vzhledem k rozsahu činností a možnému výskytu rizik. S procesem návrhu a vývoje jsou vždy spojena vyšší rizika. Pokud organizace nemá vývoj, připravte se na skutečnost, že budete dokladovat analýzu rizik, související s neaplikováním čl. 8.3.

Milan Trčka

 


 

Zde nabízím další prostor pro zodpovězení Vašich otázek.